Kompozytorka i wokalistka. Znana z niestandardowej skali głosu i wykorzystywania go w sposób łamiący stereotypy. Koncertuje na całym świecie, ma w dorobku wiele prawykonań.
W jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza. Współpracowała z takimi zespołami jak Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, musikFabrik, London Sinfonietta, Ictus, Eighth Blackbird, San Francisco Contemporary Music Players, Seattle Chamber Players, Münchener Kammerorchester, Neue Vocalsolisten, Remix Ensemble, 2e2m Ensemble, a także The ORF Vienna Radio Symphony Orchestra, Staatsoper Hannover, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i in.
Agata Zubel – „Nad Pieśniami”
Zarówno jako wokalistka jak i kompozytorka współpracowała z wieloma prestiżowymi salami koncertowymi, takimi jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Musikgebouw w Amsterdamie, Musikverein Wien, Elbphilharmonie w Hamburgu, Filharmonia w Berlinie, w Kolonii, Luksemburgu, Moskwie, Essen, Royal Albert Hall, Royal Festival Hall w Londynie, Casa da música w Porto, National Sawdust w Nowym Jorku, Seattle Symphony, Chicago Symphony, Baltimore Symphony, L’Opéra de Reims, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w Krakowie, w Łodzi, Szczecinie, Gorzowie, Filharmonia Śląska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Opera Krakowska, Opera Wrocławska i in.
Była obecna także na festiwalach: BBC Proms, Wien Modern, Donaueschingen Musiktage, Festival d’Automne à Paris, Warszawska Jesień, März Musik, Międzynarodowe Kursy Kompozytorskie w Darmstadt, Ultraschall Festival w Berlinie, Wittener Tage für Neue Kammermusik, Huddersfield Contemporary Music Festival, Trans Art Festival, Avanti! Festival w Finlandii, Other Minds Festival w San Francisco, Festiwal Beethovenowski w Bonn, Musikprotokoll, Ankara Festival, Klara Festival w Brukseli, Festival of Electronic Music w Karlsruhe, Melos-Ethos Festival w Bratysławie, Festival de Wallonie w Mons, a także Wratislavia Cantans, Chopin i jego Europa, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Festiwal Kultura Natura w Katowicach, Festiwal Łańcuch i wiele innych.
Pisała na zamówienie prestiżowych instytucji muzycznych, takich jak Los Angeles Philharmonic, Seattle Symphony, Ensemble InterContemporain, Klangforum Wien, London Sinfonietta, SWR Radio, Deutschlandfunk, Westdeutscher Rundfunk, Deutsche Welle, Hannoversche Gesellschaft für Neue Musik, Festiwal Ultraschall w Berlinie, Festiwal Muzyki Europy Środkowej w Seattle, Festiwal Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum w Krakowie, Kultura-Natura w Katowicach, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Instytut Polski w Tel Awiwie, Filharmonia Krakowska.
GiNoNeWaMo – Agata Zubel. Film dokumentalny autorstwa Marka Obszarnego i Magdy Pawlinow
Wśród kilkunastu publikacji fonograficznych znajdują się m.in.: kompozytorskie – wydana przez KAIROS monograficzna płyta Not I (KAIROS), Cleopatra’s Songs (KAIROS), Bildbeschreibung (Anaklasis) oraz nagrodzony Fryderykiem album Cascando (CD Accord); wokalne – Poems z pieśniami Coplanda, Berga i Szymańskiego, Dream Lake z interpretacjami pieśni Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego, album El Derwid – Plamy na słońcu oraz najnowszy nagrodzony Fryderykiem Apparition z pieśniami Ravela, Barbera, Szymanowskiego, Rumba i Obradorsa (CD Accord), jak również e-Śpiewnik z opracowaniami pieśni S.Moniuszki (Anaklasis).
W 2010 jej opera-balet Between została wystawiona w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a w 2011 zamówiona kolejna opera dla tej sceny – Oresteja. Kolejna forma operowa – Bildbeschreibung – powstała w 2016 roku na zamówienie Klangforum Wien i miała swoją premierę w 2018 roku.
W 2011 została zaproszona jako composer-in-residence festiwalu Other Minds w San Francisco. Przez dwa sezony (2010-2012) była też kompozytorem-rezydentem Filharmonii im.Karola Szymanowskiego w Krakowie. Natomiast w 2019 kompozytorem-rezydentem zespołu 2e2m w Paryżu.
W roku 2013 jej kompozycja Not I zarejestrowana wraz z Klangforum Wien reprezentująca Polskie Radio otrzymała najwyższą notę (grand prix) podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, a w 2014 za utwór ten otrzymała nagrodę “Polonica Nova”. Uhonorowana Koryfeuszem Muzyki Polskiej 2016 w kategorii Osobowość Roku oraz Europejską Nagrodą Kompozytorską w 2018. W tym samym roku otrzymała również austriacką Erste Bank Kompositionspreis.
Na co dzień wykłada we wrocławskiej akademii muzycznej. W 2020 roku uzyskała tytuł profesora sztuki. Uhonorowana odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem „Gloria Artis”. Jest stypendystką m.in. Ministra Kultury, Rockefeller Foundation, Ernst von Siemens Musikstiftung, Kultur Kontakt Austria. Jest także członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Współtworzy z Cezarym Duchnowskim duet ElettroVoce.
Agata Zubel – „Not I”
NAGRODY
2024 – Nominacja do Le Prix de Composition Musicale de la Fondation Prince Pierre de Monaco
2024 – Nagroda Wrocławia
2024 – “Fryderyk” w kategorii Muzyka Chóralna za płytę Oresteja
2022 – SWR Symphonieorchester Prize za utwór „Na zewnątrz czasu” podczas Donaueschinger Musiktage
2022 – Srebrny medal „Gloria Artis”
2020 – “Fryderyk” w kategorii Recital Solowy za płytę Apparition
2019 – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2018 – Erste Bank Kompositionspreis
2018 – Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku
2018 – European Composer Award za utwór „Fireworks”
2017 – Brązowy medal „Gloria Artis”
2017 – Medal Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego
2016 – Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku
2014 – Nagroda Związku Kompozytorów Polskich
2014 – Nagroda “Polonica Nova” za utwór „Not I”
2014 – Odznaka honorowa “Zasłużony dla Kultury Polskiej”
2013 – Zwycięstwo na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów za utwór „Not I”
2010 – “Fryderyk” w kategorii Muzyka Współczesna za płytę Cascando
2009 – Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków “Orfeusz”
2008 – Wrocławska Nagroda Muzyczna dla duetu ElettroVoce
2005 – Wrocławska Nagroda Muzyczna
2005 – Paszport Polityki za rok 2004
2005 – Nagroda Specjalna dla duetu ElettroVoce na Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Muzyki Współczesnej Gaudeamus w Amsterdamie
2003 – II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. P.I.Jurgensona w Moskwie
2003 – III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki Współczesnej dla Profesjonalnych Solistów Nicati, Szwajcaria
2003 – Nagroda Główna Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga na Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
2002 – I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im.Krzysztofa Pendereckiego
2002 – Nagroda Specjalna na 7.Concours Moderne, Chain
2000 – I Nagroda oraz Nagroda Specjalna Polskiego Radia na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura
2000 – III Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną
1999 – I Nagroda oraz Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika